Autonomiczny transport to przyszłość? Są badania

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Autonomiczny transport to przyszłość? Są badania

Specjaliści od inteligentnego transportu z Polski i Izraela przeprowadzili badania, które pokazały jaki jest potencjał autonomicznego przewozu osób i towarów. Okazuje się, że możliwości są naprawdę ogromne! Przez pięć następnych lat spodziewany jest bowiem ogromny progres na rynku pojazdów, które nie wymagają ciągłego sterowania.

Choć popularność tego typu samochodów jest na razie jednostkowa, to jednak coraz więcej słyszymy o możliwym bumie na podobne środki transportu. Autonomiczne ciężarówki czy autobusy są już w fazie testów, a pojazdy osobowe poruszają się po światowych drogach.

Specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz ich izraelskiego odpowiednika oszacowali, że w 2026 roku wolumen transportu i przewozu autonomicznego będzie wynosił – uwaga – 560 miliardów dolarów. Podczas zdalnej konferencji na ten temat, w której uczestniczyli również przedstawiciele polskiego rządu oraz Ambasady Izraela w Polsce eksperci dyskutowali jakie są szanse na to, że Polska i Izrael będą znaczącym graczem w rozwoju tego sektora motoryzacji.

Wnioski nasuwały się same – o ile mamy świetnych specjalistów w dziedzinie robotyki, cenionych na całym świecie projektantów i zmysł technologiczny, to ograniczają nas przepisy inwestycyjne oraz… drogowe. Na ten moment bowiem w Polsce pojazd bez kierowcy nie może się poruszać. Na pewno nasz kraj musi szybko zmienić podejście do tematu, bo może się okazać, że – podobnie jak w przypadku pojazdów elektrycznych czy hybrydowych – świat nam odjedzie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*