Działalność gospodarcza a transport FTL i LTL: jak wybierać optymalne rozwiązania?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Działalność gospodarcza a transport FTL i LTL: jak wybierać optymalne rozwiązania?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

To jaką działalność gospodarczą się prowadzi ma znaczenie dla podejmowanych rozwiązań, na przykład tych z zakresu transportu.

Co to jest transport FTL?

FTL czyli inaczej Full Truck Load to rodzaj transportu polegający na przewozie towarów, w którym wykorzystuje się całkowitą powierzchnię przewozową ciężarówki. Transport FTL nazywany jest też dostawą całopojazdową. Z takiego rozwiązania firmy korzystają wtedy, kiedy konieczne jest przewiezienie naraz dużej ilości produktów. Usługa zakłada, że nie będzie konieczny przeładunek, a strony kontraktu ograniczone są do przewoźnika i zleceniodawcy.

Co to jest transport LTL?

Drugim rodzajem usług transportowych transport LTL nazywany też Less Than Truck Load, dostawą częściową lub transportem drobnicowym. Ta usługa polega na tym, że zleceniodawca kupuje zaledwie część powierzchni użytkowej pojazdu i dzieli się transportem z innymi zleceniodawcami. Z transportu sportu LTL korzystają ci zleceniodawcy, którzy swoim towarem nie są w stanie wypełnić całego pojazdu ale chętnie współpracują z innymi zleceniodawcami.

Które rozwiązanie jest korzystniejsze dla firmy – transport FTL czy LTL?

Wybierając optymalne rozwiązanie dla biznesu warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami firmy. Generalnie, w każdym wypadku transport FTL obejmuje mniej logistyki – mniej jest zaangażowanych w niego stron. Ponieważ w tym wypadku nie zachodzi konieczność przeładunku, nie doładowuje się towarów z innych źródeł, transport przemieszcza się z punktu A do miejsca docelowego bez dodatkowych przystanków. W związku z tym stanowczo zmniejsza się ryzyko uszkodzenia czy też zgubienia ładunku. Dlatego jeżeli prowadzisz biznes, który obejmuje dostarczanie wartościowych towarów, takich które łatwością mogą ulec uszkodzeniu, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie transport FTL. Musisz jednak wziąć pod uwagę ponoszone koszty. Ta usługa będzie znacznie droższa, ponieważ niezależnie od tego, jaką ilość towaru transportujesz, musisz wykupić całą powierzchnię przewozową pojazdu. Jeżeli więc transport miałby obejmować niewielką ilość produktów, warto rozważyć też dedykowane usługi przewozowe mniejszymi pojazdami. Transport FTL będzie też bardzo dobrym rozwiązaniem dla twojego biznesu, jeżeli potrzebujesz transportować produkty, dla których niezwykle istotna jest szybkość przewozu. Dostawa całopojazdowa jest znacznie szybsza, dlatego też dobrze sprawdza się w branży spożywczej czy na przykład w transporcie świeżych kwiatów lub roślin doniczkowych. W przypadku tego rodzaju produktów czas odgrywa istotną rolę w zmniejszeniu świeżości a co za tym idzie również wartości dostawy. Jeśli specyfika Twojej marki nie wymaga dostarczenia produktów w bardzo krótkim czasie, a przeładunek towarów niesie ze sobą akceptowalne ryzyko, możesz zdecydować się na transport LTL – będzie on dużo tańszy i pozwoli zoptymalizować koszty usługi. Warto tu zaznaczyć, że firmy świadczące usługi transportowe biorą pod uwagę to jakie towary są przewożone, poszczególne dostawy typu LTL są tak komponowane, aby wszystkie towary w ramach jednego pojazdu miały odpowiednie warunki przewozu.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://pragmago.pl/porada/czym-sie-rozni-transport-ftl-od-ltl/.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*