Jazda z lekką przyczepką – najważniejsze zasady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jazda z lekką przyczepką – najważniejsze zasady

Jazda samochodem z lekką przyczepką jest znacznie trudniejsza, niż może Ci się wydawać. Szczególnie w mieście możesz odczuć znaczącą różnicę. Dlatego też warto się do tego przygotować i poznać kilka najważniejszych zasad, które mogą ułatwić podróżowanie.

Jak się przygotować do jazdy z przyczepką?

Wbrew pozorom należy odpowiednio przygotować się do jazdy z przyczepką samochodową. Przede wszystkim musisz mieć hak holowniczy. Najwygodniejszy jest ten zdejmowany, bo gdy nie będziesz go potrzebował, możesz spokojnie zostawić go na przykład w garażu. Zyska na tym oczywiście estetyka Twojego samochodu. O hak – również zdejmowany – należy dbać, czyścić go i smarować, co przeciwdziała korozji. Sama przyczepka także powinna być odpowiednio przygotowana, nie może zabraknąć między innymi tylnych lamp. Pamiętaj również, aby uważać przy jej zakładaniu. Musisz odpowiednio blisko podjechać pod dyszel, ale jednocześnie uważać, aby nie zarysować samochodu. Pomóc Ci w tym może druga osoba, która nakieruje Cię na miejsce. Zawsze blokuj zaczep w pozycji zamkniętej na haku, nie może tam być żadnych luzów. Przyczepka z kolei powinna mieć sprawną instalację elektryczną oraz hamulec najazdowy. Zadbaj też o to, aby ciśnienie w jej oponach stało na odpowiednim poziomie.

Załadunek nie jest taki prosty, trzymaj się zasady, że najpierw układasz towary najbliżej dyszla i przy samej osi przyczepki. Oczywiście w wielu przypadkach produktów czy narzędzi będzie znacznie więcej, wtedy przemyśl rozstawienie tak, aby ciężar rozkładał się na całą powierzchnię przyczepy. Zanim się wybierzesz w podróż z przyczepą, powinieneś upewnić się, że masz w samochodzie dwa trójkąty ostrzegawcze. Na końcu warto wspomnieć o ubezpieczeniu OC, bo jeżeli nie wiedziałeś, również przyczepka powinna je mieć. Wtedy uszkodzenie nią innego samochodu nie sprawi, że wszelkie koszty zostaną poniesione przez Ciebie.

Jazda z przyczepką a przepisy

Jeżeli masz prawo jazdy kategorii B, możesz poruszać się samochodem osobowym z przyczepką lekką, której dopuszczalna masa całkowita wyniesie do 750 kilogramów. Jeżeli przyczepka ma hamulec najazdowy, może mieć również wyższą masę całkowitą. Pamiętaj jednocześnie o tym, że na drodze również musisz zachować się nieco inaczej niż w przypadku jazdy bez przyczepki. Przede wszystkim na obszarze zabudowanym nie możesz przekroczyć 50 kilometrów na godzinę, a na drogach jednojezdniowych poza nim – 70 kilometrów na godzinę. Na drogach dwujezdniowych, ekspresowych lub autostradach maksymalna prędkość to 80 kilometrów na godzinę.

O czym pamiętać podczas jazdy z przyczepką?

Jazda z przyczepką wymaga obycia i umiejętności. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, których powinieneś się trzymać. Przede wszystkim podczas ruszania obroty silnika muszą być znacznie wyższe niż w przypadku poruszania się bez przyczepki. W trakcie przyspieszania zdecydowane operowanie pedałem gazu jest wymagane. Zwróć uwagę na fakt, że hamowanie z przyczepą będzie wydłużone, a gwałtowne naciśnięcie hamulca może spowodować, że przyczepka zacznie bujać się na boki. Podczas wyprzedzania lub wymijania aut nie łam zbyt wcześnie toru jazdy, w końcu pojazd jest znacznie dłuższy niż normalnie. Masz inne propozycje zasad? Pisz w komentarzach.

Zdj. główne: Alain Duss/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*