Oświetlenie w przyczepie – jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Oświetlenie w przyczepie – jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze?

Artykuł sponsorowany

Przyczepy są nieodłącznym elementem transportu towarów oraz turystyki. Ich bezpieczne użytkowanie wymaga jednak spełnienia wielu wymogów, w tym zadbania o odpowiednie oświetlenie. Szczegóły znajdziesz także na stronie zemot.

Przepisy dotyczące oświetlenia w przyczepie

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, przyczepa ciągnięta przez pojazd musi być wyposażona w odpowiednie oświetlenie. Oznacza to, że na przyczepie muszą znajdować się światła pozycyjne, kierunkowskazy, światła stopu oraz odblaski.

Światła pozycyjne

Światła pozycyjne w przyczepie mają za zadanie informować innych uczestników ruchu drogowego o obecności pojazdu. Zgodnie z przepisami, światła te muszą być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów, a ich kolor powinien być biały lub żółty. Zazwyczaj w przyczepie montuje się dwa światła pozycyjne umieszczone po bokach.

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy w przyczepie służą do sygnalizowania zmiany kierunku jazdy. Zgodnie z przepisami, światła te muszą być widoczne z odległości co najmniej 100 metrów i ich kolor powinien być pomarańczowy. W przyczepie zazwyczaj montuje się dwa kierunkowskazy umieszczone po bokach.

Światła stopu

Światła stopu w przyczepie służą do sygnalizowania zamiaru zatrzymania się pojazdu. Zgodnie z przepisami, światła te muszą być widoczne z odległości co najmniej 30 metrów i ich kolor powinien być czerwony. Zazwyczaj montuje się dwa światła stopu umieszczone na tylnej części pojazdu.

Odblaski

Odblaski w przyczepie mają za zadanie zwiększyć widoczność pojazdu na drodze. Zgodnie z przepisami, przyczepa musi być wyposażona w co najmniej dwa odblaski białe umieszczone z przodu oraz co najmniej dwa odblaski czerwone umieszczone z tyłu. Dodatkowo, na bocznych ścianach należy zamontować odblaski koloru białego lub czerwonego.

Oświetlenie awaryjne

Oświetlenie awaryjne w przyczepie służy do sygnalizowania nieprawidłowości w działaniu pojazdu lub niebezpieczeństwa na drodze. Zgodnie z przepisami, światła te muszą być widoczne z odległości co najmniej 100 metrów i ich kolor powinien być migający kolor pomarańczowy. W przypadku przyczepy, oświetlenie awaryjne powinno być umieszczone na tylnej części pojazdu.

Wymogi techniczne dotyczące oświetlenia

Oprócz wymogów przepisów drogowych, oświetlenie w przyczepie musi spełniać również wymagania techniczne. Przede wszystkim, światła w przyczepie powinny być zamontowane stabilnie i trwale, aby nie przemieszczały się w trakcie jazdy. Ponadto należy zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów oraz stopień ich szczelności, aby zapobiec przedostawaniu się wody i innych zanieczyszczeń do wnętrza lamp.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*